Unit Price Shopping

“To get the best bang for your buck at the grocery store remember to unit price shop. Unit price shopping really helps you determine which product is the better deal. It allows you compare apples to oranges, or in the case a 20 oz. box of Raisin Bran, to a 25.5 oz. box of Raisin Bran. Plus who needs to compare apples to oranges, its already really obvious which is better (go Apple FCU!)”

Disclaimer – CouponsforGroceriesSite.com does not own the original rights to this video and is not responsible for its content.

Click here to read the article titled for more information on how to save money with supermarket rain checks.




Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *